CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH W OŚWIECIMIU
BON CIEPŁOWNICZY
Centrum Usług Społecznych w Oświęcimiu informuje, że kontynuuje realizację świadczenie pod nazwą Bon ciepłowniczy, o którym mowa w Ustawie z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej (Dz. U. poz.1302 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą o bonie ciepłowniczym”.
Wnioski o przyznanie bonu ciepłowniczego za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31.12.2026 r. będzie można składać w okresie od 01.07.2026 r. do 31.08.2026 r. osobiście w Centrum Usług Społecznych w Oświęcimiu przy ul. Jana III Sobieskiego 15 B w godzinach przyjmowania stron lub nadać w placówce pocztowej operatora pocztowego. Ponadto wniosek może być składany w postaci elektronicznej pod warunkiem opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. W tym celu można korzystać ze strony https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany
Wnioski złożone po 31.08.2026 r. pozostawia się bez rozpoznania.
Kryterium dochodowe:
a) 3 272,69 zł – gospodarstwo domowe jednoosobowe,
b) 2454,52 zł na osobę – gospodarstwo domowe wieloosobowe
c) w przypadku przekroczenia progu obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”, czyli wysokość wsparcia zostanie pomniejszona o nadwyżkę dochodową. Minimalna kwota wypłacanego bonu to 20,00 zł.
Wysokość bonu ciepłowniczego:
Przy bonie ciepłowniczym za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2026 r.:
a) 1000 zł dla gospodarstwa domowego – gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 170 zł/GJ
do 200 zł/GJ;
b) 2000 zł dla gospodarstwa domowego – gdy cena ciepła netto wynosi powyżej 200 zł/GJ
do 230 zł/GJ;
c) 3500 zł dla gospodarstwa domowego – gdy cena ciepła netto przekracza 230 zł/GJ.
Wszystkie grupy taryfowe stosowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Sp. z o.o. w Oświęcimiu kwalifikują się do pierwszego progu wsparcia określonego
w ustawie o bonie ciepłowniczym, tj. dla jednoskładnikowej ceny ciepła wynoszącej od 170 zł/GJ do 200 zł/GJ netto, dla którego wysokość bonu ciepłowniczego wynosi 1 000 zł za okres od 01.01.2026 r. do 31.12.2026 r.
Najważniejsze informacje:
1. Bon przysługuje wyłącznie mieszkańcom korzystającym z ciepła systemowego do ogrzewania i którzy spełniają kryteria dochodowe. Świadczenie nie przysługuje, gdy mieszkanie/dom ogrzewamy z własnej kotłowni na: gaz, energię elektryczną, węgiel, pellet, drewno opałowe oraz pompy ciepła.
2. Przed złożeniem wniosku należy pozyskać zaświadczenie:
– potwierdzające fakt korzystania z ciepła dostarczanego przez system ciepłowniczy na potrzeby ogrzewania przez przedsiębiorstwo energetyczne właściwe dla gospodarstwa domowego wnioskodawcy,
– zawierające informację o wysokości jednoskładnikowej ceny ciepła stosowanej do rozliczenia z odbiorcami w danej grupie. Zaświadczenie to wyda odpowiednio: Spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, właściciel lub zarządzający budynkiem, lub inny podmiot zobowiązany do zapewnienia dostarczania ciepła do gospodarstwa domowego. Zaświadczenie to powinno być wydane Mieszkańcowi w ciągu 7 dni.
3. Jeżeli jednostkowa cena ciepła netto wykazana w tym zaświadczeniu nie przekracza 170zł / GJ, brak jest uprawnienia do bonu ciepłowniczego.
4. Jedno gospodarstwo domowe – jeden bon ciepłowniczy: dla jednego gospodarstwa pod wskazanym adresem może być przyznany tylko jeden bon ciepłowniczy w danym okresie. W przypadku kilku wniosków z tego samego gospodarstwa domowego przysługujący bon ciepłowniczy zostanie wypłacony osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza, a pozostałe wnioski zostaną pozostawione bez rozpoznania.
DRUKI DO POBRANIA:


